2.6 ZPŮSOBY ZÍSKÁVÁNÍ INFORMACÍ

Splnění všech druhů průzkumu v soudovém boji je dosahováno včasným a spolehlivým předáním získaných průzkumných zpráv. Pozdě doručené zprávy ztrácejí na svém významu a stávají se bezcenými. Tento požadavek ovlivňuje mimo jiné výcvik a vybavení průzkumného orgánu prostředky a pomůckami pro spojení. Vojáci jednotek určených k provádění průzkumu musí působit skrytě a odvážně, projevovat důvtip, iniciativu, získávat průzkumné zprávy ve stanovené době a včas je hlásit.

 

Způsob hlášení zpráv:

Kdy a kde jaký nepřítel byl zjištěn, jaká je jeho činnost,

sanoviště průzkumného orgánu,

rzhodnutí velitele průzkumného orgánu pro další činost, případné požadavky (PHM, munice, mateiál apod.).

 

Základním získáváním zpráv je:

 

a) POZOROVÁNÍM (z místa i za pohybu)

b) NASLOUCHÁNÍM

 

a) Pozorování - Způsob získávání informací o pozemním a vzdušném nepříteli. Uskutečňuje se zrakem, optickými přístroji a jinými technickými prostředky.

b) Naslouchání - Informace se získávají sluchem podle charakteristických zvuků. Používá se zejména v noci a za snížené viditelnosti jako doplněk pozorování.

 

Další způsoby získávání informací::

Výslech zajatců a přeběhlíků - získávají se jím zvláště důležité informace, potvrzují nebo upřesňují informace získané z jiných zdrojů, nebo takové informace, které je nutné potvrdit. U průzkumného orgánu se výslech zajatců a přeběhlíků provádí krátce, zpravidla k získání takových zpráv, které jsou nezbytné pro jeho další činnost. Podrobnější výslech se provádí na štábech útvarů a svazků. O získání zajatců a přeběhlíků, kteří vypověděli zvlášť důležité údaje, musí být informván nadřízený štáb. zajatci a přeběhlíci se po provedení výslechu odesílají do shromaždiště zajatců a přeběhlíků. zajatci, kteří vypověděli důležité zprávy, se odesílají s protokolem o výslechu k nadřízenému štábu. 

Studium dokumentů, výstroje, výzbroje a techniky - cenným zdrojem informací jsou bojové dokumenty, mapy, schémata, nové druhy výzbroje a bojové techniky. Získané dokumenty se neprodleně doručují štábu svazku s uvedením kde, kdy a za jakých okolností byly tyto dokumenty (vzory) získány.

Využití místního obyvatelstva - způsob získávání informací, který mohou využít průzkumné orgány působící na území s přátelsky nakloněným obyvytelstvem. jeho využití je závyslé na situaci, úkolu a na znalosti nálad a názorů místního obyvatelstva.

Sledování - syytematické zkoumání vymezeného prostoru s cílem poskytnout včasné informace o nepříteli a terénu. Je vedeno s použitím elektronických, optoelektronických a termovizních prostředků, satelitů a všech dalších prostředků, které jsou k dispozici. Představuje pasivní činnost průzkumných orgánů.

Bojová činnost průzkumných orgánů - specifický způsob vedení boje, který je využíván vyjímečně ke zničení důležitých objektů nepřítele, získání zajatců, dokumentů, vzorů výzbroje a bojové techniky. Spočívá v překvapivém napadení nepřítele průzkumným orgánem a může být provedena s vedením palby, nástrahami nebo bozhlučně. jedná se především o léčku, přepad, výpad.

Průzkum bojem představuje ofenzivní bojovou činnost vedenou s cílem zjistit nebo ověřit sílu nepřítele, popřípadě získat další informace. zpravidla je prováděn jako útok s omezeným cílem v situaci, kdy informace o nepříteli nelze získat jinými prostředky. průzkumné jednotky při jeho provádění působí především jako pozorovatelé, pozorovací hlídky.