2.1. PRŮZKUM A JEHO ZÁKLADNÍ ÚKOLY

Průzkumzískává údaje a informace vojenského harakteru k hodnocení aktuální situacea činnosti nepřítele, terénu a počasí, stanovení cílů pro ničení vlastními palebnými prostředky, účinnosti vlastních úderů a dalších skutečnostech, které mají vliv na přípravu a úspěšné vedení boje.Je organizován všemi veliteli,řízen zpravodajskými orgány a prováděn průzkumnými orgány ve všech druzích bojové činnosti v jakékoliv denní a noční dobu.

Průzkum je bojový úkol prováděný vizuálním pozorováním nebo jinými metodami zjišťování s cílem získat informace o činnosti a zbrojích zpráv nepřítele nebo potencionálního nepřítele, anebo o meterologických, hydrologických nebo geografických charakteristikách určeného prostoru.jinými slovy lze říci, že průzkum je cílevědomá činnost k získávání informací o nepříteli, terénu a počasí, potřebných pro hodnocení situace a určování cílů pro ničení vlastními prostředky a elektronické působení.  

 

K vedení průzkumů se používají optické, optoelektronické(infračervené,fotografické), leserové, radiotechnické, radiolokační, televizní, termovizní, zvukoměrné prostředky, indikátory a čidla, průzkumě signalizační zařízení a další prostředky.

 

Základní požadavky kladené na průzkum:

 

 

-Aktivnost-základní požadavek kladený na průzkum.Vyznačuje se trvalým úsilím všech velitelů a štábů při organizaciprůzkumu a rozhodnou činností průzkumných orgánů při jeho provádění.

-centralizace velení a řízení-cílem je sjednotit úsilí všech sil,prostředků a druhů průzkumu.

-cílevědomost průzkumu-cílem je soustředit úsilí průzkumu na splněnístanovených cílů a průzkumných úkolů.

-hodnověrnost informací-míra objektivní pravdivosti informací získaných různými druhy průzkumu.

-komplexnost-spočívá v působení různých druhů průzkumu na stejný objekt s cílem získat veškeré dostupné informace.

-nepřetržitost-trvalé a systematické sledování nepřítele za každé situace, za každého počasí, ve dne i v noci.

-operativnost-schopnost přenosu úsilí průzkumných orgánů na neupřesněné cíle a objekty v závislosti na vývoji situace.

-přesnost určení souřadnic cílů-je nezbytná pro úspěšné plánování a vedení palby vlastními palebnými prostředky.

-včasnost-spočívá v získání potřebných průzkumných informací ve stanovené době.

 

ZÁKLADNÍ ÚKOLY PRŮZKUMU

1.Průzkum prostoru (situace)-nepřetržité získávání zpráv o situaci nepřítele, terénu, počasí a dalších skutečnostech potřebných pro rozhodování velitelů.Je veden na celou hloubku prostoru zpravodajské odpovědnostidaného stupně velení a prováděn zejména průzkumnými orgány radioelektronického, leteckéhospeciálního, hloubkového a bojového průzkumu.

 2.Průzkum cílů-zaměřen na lokalizaci a identifikaci cílů pro palebné ničení a elektronické působení. Využívá výsledků průzkumu prostoru a je prováděn průzkumnými orgány útvarů a jednotek plnících úkoly palebného ničení a elektronického působení.

3.Průzkum účinnosti zbraní a prostředků elektronického působení-zjišťje stupeň zničení(vyřazení) cílů. V závislosti na hloubce průzkumu a zjištěných cílech ho provádějí průzkumné orgány předurčené k průzkumu prostoru i cílů.

 

 

DĚLENÍ PRŮZKUMU

 

Podle stupně velení

-strategický

-operační

-taktický

 

Podle prostředí velení

-pozemní

-vzdušný

 

Podle použitých prostředků

-bojový

-hloubkový

-rádioelektronický

-rádiolokační

-dělostřelecký

-ženijní

-radiační,chemický a bakteriologický

-hydrometeorologický

-letecký

-speciální a další

 

BOJOVÝ PRŮZKUM

Druh pozemního průzkumu určený k získávání informací pro hodnocení situace nepřítele a zjišťování cílů na taktickém stupni velení. Je prováděn silami a prostředky průzkumu průzkumných útvarů a jednotek mechanizovanéhovojska, sil rychlého nasazení  a sil podpory. Průzkumné orgány bojového průzkumu získávají informace o nepříteli do hloubky 30 km od předního okraje vlastních vojsk.

 

Hlavní úkoly bojového průzkumu je zjišťovat informace o:

- hlavních silách nepřítele, jejich prostorech rozmístění, směru a doby zahájení přesunů,

- druhých sledech a zálohách nepřítele,

- místech velení,

- prostředí elektronického boje(EB),

- hlavních palebných prostředcích a ZHN,

- předsunutých přistávacích plochách a letištích bitevních vrtulníků,

- vzdušných výsadcích,

- terénu a teréních předmětech majících vliv na činnost jednotek nepřítele, nebo činnost vlastní,

- dalších objektech podle požadavků velitelů.

 

 HLOUBKOVÝ PRÚZKUM

Druh pzemního průzkumu  určený k získávání informací  nezbytných pro rozhodování velitele a o důležitých objektech a hloubce bojové sestavy nepřítele.

 

Hlavní úkoly

-sledovat prostory, objekty a komunikační uzly, jejichž průzkumem lze získat informce o hlavních prvcích bojové sestavy nepřítele, jeho záměrech a rozlišovat klamné objekty od skutečných.

 

Vedlejší úkol

ničení nebo narušování objektů nepřítele tam, kde není možné nebo výhodné použití jiných prostředků ničení nebo hrozí nebezpečí z podnebí.

 

Průzkumné orgány hloubkového průzkumu zjišťují informace o nepříteli do hloubky 100 km od předního okraje vlastních vojsk.

 

RÁDIOELEKTRICKÝ PRŮZKUM(REPZ)

Druh elektronického průzkumu určený k získávání informací o objektech a pásmu elektromagnetického spektra využívaného rádiovými a rádiotechnickými prostředky nepřítele. zahrnuje rádiový a rádiotechnický průzkum.

Radioelektronický průzkum vedou jednotky elektronického boje(rádiového a rádiotechnického průzkumu) vždy jako průzkum situace.

Je rovněž využíván k průzkumu cílů pro potřeby elektronického rušení.

 

Hlavní úkol:

-zjišťovat pracující radioelektronické prostředky nepřítele, které jsou zpravidla organizačně začleněny v objektech průzkumu a jsou součástí systémů rádiového,radioreléového, troposférického a družicového spojení, systémů radiolokace,radionavigace, řízení a navedení zbraňových systémů a elektronického rušení.

 

DĚLOSTŘELECKÝ PRŮZKUM

Druh průzkumu prováděný silami a prostředky průzkumu začleněnými u dělostřelectva a určený ke zjišťování cílů pro ničení palebnými prostředky dělostřelectva.

 

Podle použitých prostředků se dělí na:

a)dělostřelecký základní

b)technický

c)letecký průzkum

 

a) Dělostřelecký základní průzkum se provádí pozorováním pomocí optických a optoelektronických přístrojů.

b)Dělostřelecký technický průzkum se provádí pomocí rádiolokátorů,zvukoměrných souprav a fotografováním nebo televizním snímáním.  

c)Dělostřelecký letecký průzkum se provádí pozorováním z průzkumných letounů a televizním snímáním a bezpilotních průzkumných letounů.

 

RADIOLOKAČNÍ PRŮZKUM(RLPZ)

Druh elektronického průzkumu určený ke zjišťování a určování polohy pozemních a vzdušných cílů nepřítele palubními a pozemními rádiolokátory.

Průzkumné prostředky radiolokačního průzkumu (radiolokátory)jsou rozmísťovány na stanovištích radiolokačního průzkumu.

 

ŽENIJNÍ PRŮZKUM

Druh pozemního průzkumu určený k získávání informací o terénu i ženijních opatřeních prováděných nepřítelem. Je prováděn všemi jednotkami, průzkumnými orgány ženijního vojska, bojového a hloubkového průzkumu.

 

RADIAČNÍ A CHEMICKÝ PRŮZKUM

Druh průzkumu určený k získávání informací o radiační, chemické a bakteriologické situaci v prostoru činnosti vojsk. Je prováděn průzkumnými jednotkami chemického vojska, průzkumnými orgány bojového a hloubkového průzkumu a speciálně pripravenými příslušníky mechanizovaných jednotek a jednotek druhů vojsk k zjištění záklaních údajů o kontaminaci terénu, ovzduší a objektů. Je plněn jako úkol průzkumu prostoru(situace) a prostoru činnosti vlastních vojsk i nepřítele.

 

HYDROMETEOROLOGICKÝ PRŮZKUM

Druh průzkumu, určený ke zjišťování informací o skutečné a předpokládané hydrologické a meteorologické situaci a prostoru bojové činnosti.

 

LETECKÝ PRŮZKUM

Druh vzdušného průzkumu, určený ke zjišťování informací ze vzdušného prostoruo pozemních a leteckých silách nepřítele pro hodnocení situace a zjišťování cílů pro palebné ničení a elektronické působen. Je prováděn letoun, vrtulníky a bezpilotními průzkumnými prostředky.

 

SPECIÁLNÍ PRŮZKUM

Druh pozemního průzkumu, určený k získávání informací a k plnění speciálního opatření a zvláštních úkolů v týlu nepřítele, organizovaný na strategickém stupni velení.