3.3. PÁTRAČ, PÁTRACÍ HLÍDKA

 

 

Pátrač

je voják určený k přímému zajištění přesunu průzkumnéo orgánu nebo jiné jednotky

 

Pátrací hlídka

je část průzkumného orgánu (jednotky) určená k přímému zajištění přesunu (činnosti) průzkumného orgánu (jednotky) nebo jiné jednotky.

 

 

 Pátrači se vysílají od průzkumných orgánů na takovou vzdálenost, aby bylo zabezpečeno jejich vizuální sledování a v případě potřeby i podpora palbou zbraní. V noci, mlze, vánici, v lese a nepřehledném terénu se vzdálenost zkracuje.

K přímému zajištění přesunu průzkumného orgánu se vysílá jeden nebo dvojice ( z níž jeden je zvolen jako vedoucí) pátračů, kteří plní úkol zpravidla pěšky. Pátrač se musí rychle a s jistotou orientovat v každém terénu, stejně jako se umět skrytě a nehlučně pohybovat.

 

Úkoly pátračů

Obecným úkolem pátračů je zajištění přesunu nebo činnosti průzkumného orgánu či jiné jednotky proti nenadálému napadení nepřítelem, provádění průzkumu terénu a terénních předmětů na směru postupu průzkumného orgánu.

Pátrači jsou vysílání velitelem průzkumného orgánu zpravidla od zahájení plnění úkolu průzkumu (vyražení k plnění úkolu, vysazení z vrtulníku, ze shromaždiště po seskoku apod.) dle jeho rozhodnutí.

 

Při průzkumu pátrači plní zpravidla tyto úkoly:

- pozorují a prozkoumávají terén a terénní předměty v blízkosti osy postupu a objekty na ose postupu,

- pátrají po přítomnosti nepřátelských sil a prostředků a podle rozhodnutí nadřízeného sledují činnost nepřítele a místního obyvatelstva v okolních osadách a na komunikacích,

- zajiš´tují průzkumný orgán (jednotku) před přímým napadením nepřítelem,

- hlásí veliteli všechny nepředvídané okolnosti a překážky na předem určené ose postupu,

- zabezpečují, aby nebyla zjištěna přítomnost průzkumného orgánu.

 

Pátrač musí:

- znát svůj úkol,

- udržovat daný směr postupu, udržovat spojení s vedoucím pátračem (velitelem), znát potřebné sygnály a smluvená znamení,

- dobře se oriesntovat a překonávat přirozené i umělé překážky,

- využívat členitosti a pokrytí terénu ke skrtému postupu, rychle postupovat  a překonávat přirozené i umělé překážky,

- pozorovat a naslouchat na místě i za pohybu, ve dne i v noci,

- znát způsoby kladení nástrah nepřítelem,

- rozeznat stejnokroje nepřítele, jeho zbraně a bojovou techniku,

- znát příznaky chemického a biologického zamoření, umět zjišťovat tyto prostory a znát zásady ochrany proti nim,

- příznaky prozrazující přítomnost nepřítele,

- rychle a iniciativně reagovat na všechny nenadálé situace při střetnutí s nepřítelem, dovedně používat zbraně k vlastní ochraně.

 

Pro spojení mezi pátrači a vedoucím pátračem s velitelem průzkumného orgánu se předem určují smluvené sygnály. tyto bývají zpravidla vizuální , ve zvláštních případech lze využít rádiových stanic určených pro spojení uvnitř průzkumného orgánu. V noci nebo za snížené viditelnosti je možné sygnály předávat svítilnou se stínidlem nebo napodobením zvuků zvířat a ptáků.

 

Zásady postupu pátrací hlídky (pátračů):

 Pozorovací hlídka postupuje v nařízeném směru skrytě, přesunuje se skoky od jednoho výhodného místa pro pozorování k druhému tak, aby viděla a sama nebyla zpozorována. K tomu využívá terénu, křoví, mezí, úvozů, okrajů lesa, vysokého porostu stínů.

Úseky přehnedného terénu překonává rychle, ve členitém terénu postupuje pomaleji, přičemž pečlivě pozoruje a prohlíží všechny terénní předměty ve směru postupu. Na výhodném místě pro pozorování zastaví postup, její šlenové pozorují a naslouchají. Nezjistí-li nepřítele, příznaky jeho přítomnosti nebo jiné podezřelé  okolnostim dá vedoucí pátrač veliteli průzkumného orgánu sibnál ,,Cesta volná" a vydá úkol pátrači k dalšímu postupu.

Postupuje-li pátrací hlídka podél cesty nebo průseku, jde zpravidla pátrač vpředu po jedné straně a vedoucí pátrač po druhé poněkud vzadu.

Zásady postupu lesem:

před vstupem do lesa pátrací hlídka pozoruje z určité vzdálenosti jeho okraj. Pokud nebyly pozorováním zjištěny příznaky přítomnosti nepřítele, pronikne pátrač rychle s využitím skrytých míst na okraj lesa a provede jeho průzkum. Vedoucí pátrač zajišťuje jeho postup a činnost. Hloubka průzkumu okraje lesa bude záviset na charakteru lesa při dodržení zásady že pátrači mají navzájem spojení zrakem. Nebyl-li na okraji lesa zjištěn nepřítel, vedoucí pátrač předá veliteli signál ,,cesta volná" a zahájí postup do hloubky lesa.

Při postupu lesem se vzdálenost mezi pátrači a průzkumným orgánem zkracuje. pátrači zpravidla postupují velmi pomalu, při krátkých zastávkách pozorují a naslouchají. Zvláštní pozornost věnují korunám stromů, hustým porostům, keřům, hromadám dřeva, houštinám, východům z roklí atd.

Mýtiny, planiny, velké průseky se snaží obejít. Není-li to možné pečlivě pozorují prostor a následně jej překonají rychle během, přískoky nebo plížením. Zpravidla se však těmto místům pátrači vyhýbají.

Při východu z lesa se pátrači zastaví a pozorují terén před lesem. Vyjití z lesa je pro průzkumný orgán velmi nebezpečný okamžik, a proto zpravidla velitel průzkumného orgánu osobně pozoruje terén před lesem a vydá rozkaz k dalšímu postupu.

 

Zásady postupu při průzkumu osamělých budov:

při průzkumu osamělých budov se pátrači přiblíží na takovou vzdálenost, která umožní dobré pozorování celé budovy a jejího nejbližšího okolí. Pozorují budovu a snaží se zjistit vnější příznaky přítomnosti nepřítele nebo místního obyvatelstva ( pohyb osob v okolí nebo uvnitř budovy, pozorovatelé, strážní, vozidla, hra dětí, kouř z komínu, volně se pohybující domácí zvížectvo, prádlo, apod.). zjistí-li příznaky přítomnosti nepřítele, přivolají velitele sygnálem ,,velitel ke mě" a další úkoly plní dle jeho rozhodnutí.

pokud nebyly zjištěny příznaky přítomnosti nepřítele, postupují skrytě k budově tak, že vedoucí pátrač z výhodného místa zajišťuje činnost pátrače, který pronikne k budově, postupně prohlíží vnitřek pohledem okny a potom do ní vniká, aby probedljejí podrobný průzkum.

První do místnosti vstupuje pátrač, vedoucí pátrač jeho činnost zajišťuje  od dveří. Když se dveře otevírají dovnitř, jde směrem od závěsuů do rohu. Následně pátrač z rohu zajišťuje vedoucího pátrače, který se přesune do protilehlého rohu a zajišťují místnost, poté se pátrač přesune k dalším dveřím a postup se opakuje.

 

Zásady postupu při průzkumu osad:

Osadám, pokud nemá úkol k jejímu průzkumu, se průzkumný orgán při plnění úkolu zásadně vyhýbá. Při obcházení osady věnují pátrači zvýšenou pozornost jejím okrajům, jezména budován, věžím, zvonicím, střechám vysokých budov a jejich oknům, vikýřům, plotům a dále také příkopům a porostům. Je třeba věnovat pozornost také směru větru, aby se v osadě nerozštěkali psi a vyhýbat se styku s místním obyvatelstvem zejména dětmi. Při obcházení nezanechávat demaskující příznaky, neboť stopy zanechané v blízkosti osady jsou zpravidla velmi brzy objeveny.

 

Všeobecná pravidla pohybu v zastavěném prostoru:

Neukazovat svoji siluetu ve dveřích, oknech, nebo na střechách domů,

vyhýbat se otevřeným plochám (ulice, náměstí, aleje a parky),

před přesunem do dalšího postavení pečlivě pozorovat prostor před sebou a na bocích,

utajovat vlastní pohyb využíváním krycích vlastností budov, trosek a vegetace,

přesuny z jednoho postavení do druhého vždy provádět co nejrychleji,

být vždy ostražitý a očekávat neočekávané.

 

Pohyb přes otevřený prostor:

Pokud je to možné, zásadně se vyhýbat prostorům, jako jsou ulice, náměstí, aleje a parky, které jsou zpravidla ostřelovány nepřítelem. Pokud je to nezbytné překonat takový prostor, je nutné snížit roziko provedením průzkumu daného prostoru pozorováním z místa,

vybrat nejvýhodnější trasu, který poskytuje kryt nebo utajení pohybu. Pokud neí k dispozici, využít dým nebo krycí palbu jednotky,

přesun do zvoleného postavení provádět přímo a co nejrychleji a zrátit tak dobu možné nepřátelské palby,

vlastní přesun provádět bez vedení palby, po dosažení nového postavení být připraven krýt přesun ostatních příslušníků jednotky.

 

Zásady postupu při průzkumu vodního toku:

Při průzkumu vodního toku se pátrači přiblíží do jeho blízkosti a z výhodného pozorovacího stanoviště pozorují oba břehy. Nezjistí-li nepřítele, předá vedoucí pátrač veliteli sygnál ,,cesta volná" a na pokyn velitele pátrači , zajiš´továni celým průzkumným orgánem, provádějí průzkum břehů a zajiš´tují vhodné místo pro jeho překonání.

 

Brod lze zjistit podle těchto příznaků: břehy mají k hladině mírný svyh, stezka nebo cesta pokračuje na druhém břehu a na hladině jsou drobné vlnky. Při brodění překonají pátrači řeku pod ochranou celého průzkumného orgánu. Po dosažení protilehlého přehu zaujmou vhodné pozorovací stanoviště, pozorují terén a zajišťují přechod průzkumného orgánupřes řeku. Je-li v blízkosti most nebo lávka, pátrači je překonají a zajistí přechod celého průzkumnéh orgánu.

Ukázky postupů v terénu

/album/ukazky-postupu-v-terenu/a01-jpg3/
/album/ukazky-postupu-v-terenu/a02-jpg1/
/album/ukazky-postupu-v-terenu/a03-jpg1/
/album/ukazky-postupu-v-terenu/a04-jpg1/

 

Zásady postupu při zjištění zamořeného prostoru:

 Při zjištění příznaků zamořeného prostoru zastavují pátrači postup, nasazují ochrannou masku , popřípadě prostředky protichemické ochrany, hlásí tuto skutečnost velliteli signálem ,,zamořený prostor" a na základě jeho rozhodnutí prostor obcházejí nebo překonávají.

 

Příznaky, které mohou napomoci rozpoznat použití otravných látek:

Vytvážení oblaku aerosolu ( mlhy, důmu) v mýstech výbuchu chemické munice, za nosiči nebo za aerosolovými generátory,

nález střepin nebo nevybuchlé munice s označením pro chemickou monici,

neobvyklé kapky a skvrny na předmětech a vegetaci,

uhynulý hmyz a drobné zvířectvo,

změny na vegetaci nebo vodě,

neobvyklý zvuk výbuchu chemické munice,

charakteristický zápach ( vůně),

dráždivý účinek na dýchací cesty, oči, kůži,

olejové skvrny na vodě, její cizorodý zápach, změny na vodním rostlinstvu, hladina částečně nebo plošně pokryta ,,šásticemi prachu"

nalezení vylučovacích znaků označujících kontaminovaný prostor.

 

 

 

OBSAH ROZHAZU PRO PÁTRACÍ HLÍDKU (PÁTRAČE)

Rozkaz pro pátrací hlídku nebo pátrače vydává velitel vždy ústně a při vydání rozkazu stanovuje:

 

1. Situaci

- nepřítele v prostoru činnosti (síla, složení, možnosti a pravděpodobná činnost)

- vlastní síly v prostoru činnosti.

 

2. Úkol

- složení pátrací hlídky (určení pátračů),

- určení směru (osy) postupu,

- dobu zahájení činnosti.

 

3. Provedení

- způsob plnění úkolu, čemu při postupu věnovat pozornost a na jakou vzdálenost postupovat,

- celkovou dobu k plnění úkolu a ukončení plnění úkolu,

- činnost po splnění úkolu,

- další potřebné pokyny.

 

4. Zabezpečení

- zabezpečení výstrojí, minicí, potravinami apod.,

- vybavení technickými prostředky průzkumu a ostatním materiálem.

 

5. Spojení

- mluvené sygnály a heslo.