Pro nejhorší případy

 

U 15. ženijní obranné brigády v Bechyni se uskutečnila ukázka materiální základny humanitární pomoci, která je poprvépostavena s využitím nevých nafukovacích stanů a hal.

 

Právo vyžádat si zmíněné zařízení budou mít oprávněné složky státní správy nebo samosprávy ( hejtmani krajů, primátoři, starostové obcí s rozšířenou působností) pro postižené obyvatelstvozasažené buď živelními pohromami a přirodními katastrofami nebo velkými ekologickými, případně průmyslovými haváriemi. Rovněž se počítá s vybudováním základny v případě dobrovolné nebo nucené migrace osob z postižených oblastní.

Každý z pěti záchranných praporů AČR ( v Kutné Hoře, Jindřichově Hradci, Rakovníku, Bučovicích a v Olomouci) může postavit základnu pro 450 osob. V případě záchranného praporu v Hlučíně se jedná o menší základnu pro 300 osob, takže 15. ženijní záchranná brigáda je schopna zabezpečit základní životní potřeby až pro celkem 2550 osob. počítá se s tím, že by základna mohla být nasazena i v zahraničí, přičemž tuto záležitost by zabezpečoval 156. záchranný prapor v olomouci.

Pro případné použití základny humanitární pomoci je neustále vyčleněna jednotka, která musí do šesti hodin od okamžiku vyžádání začít přesun do místa stavby. zde pak musí být základna do 24 hodin postavena a kompletně vybavena. Příjem postižených osob však může začít ještě dřív, prakticky po postavení ubytovacích stanů a zařízení pro příjem osob. Činnost základny není časově omezena. Celé zařízení je navíc variabilní, zakže jej lze použít i pro jiné případy - například jako integrovany sklad humanitární pomoci včetně ubytovací části pro záchranné týmy či pro zástupce humanitárních organizací, kteří pomoc distribuují.

 

Účelná koncepce

 

Materiální zákaldna humanitární pomoci představuje komplexní a na okolním prostředí nezávislý celek, pro jeho výstavbu je nutná plocha o rozměrech minimálně 100 m x 100 m. Vše začíná v přijímacím středisku, kde jsou příchozí evidováni a dozorčí je seznámí s provozními podmínkami. pomocná pořádková služba následné jednotlivé osoby doprovází až do doby jejich ubytování. Pokud přicházejí postižení například z místa velké průmyslové havárie, musejí projít dekontaminačním místem. Zde odevzdávají znečištěné nebo zamořené šaty a na mechanizované "lince"  jsou pomocí sprch očištěni. Pokud zmíněná procedura není potřeba, směřují "klienti" do výstrojního skladu. Uvnitř 12,7 m dlouhé, 8,3 m široké a 4 m vysoké haly dostanou spací pytel "starý zmámy" vojenský oděv vzor 60, boty, jídelní nádobí atd. Hala je tak velká, že do ní mohou vjíždět i nákladní automobily.

Další součástí základny je zdravotnické středisko vybavené pro základní lékažské ošetření. nechybí zde ani lůžková část včetně izolace a samozřejmě samostatné WC.

 

Moderní nafukovací stany

 

Pokud příchozí nemusejí absolvovat dekontaminaci a jsou zdraví, pokračují po vystrojení rovnou do ubytovacího komplexu. Ten je tvořen několika řadami nových modulárních stanů s nafukovací nosnou konstrukcí. V této souvislosti je vhodné se o tomto moderním prvku zmínit trochu podrobněji. Stan má víceúčelové použití a slouží k ubytování lidí, uskladnění materiálu a zásob nebo lze pomocí koridorů spojit více stanů do jednotného seskupení. Stan je snadno přepravitelný a lze jej rychle postavit nebo demontovat. Výstavba dvěma osobám netrvá více než 10 minut.

Jeho nosnou konstrukce tvoří čtyři nafukovací (pneumatické) nosníky - oblouky spojené rozpěrnými tyčemi z lehké slitiny. Po postavení má stan rozměry 7,55 m x 5,25 m x 2,5 m a vejde se do něj 12 až 16 osob. Po nafouknutí má stan hmotnost necelých 190 kg a v případě nutnosti jej dokážou přemístit čtyři vojáci.

S příslušenstvím se jeho hmotnost zvýší na 265 kg. Nevyžaduje častou ani složitou údržbu, je spolehlivý a použitelný i v nepříznivém prostředí a odolá větru až do rychlosti 120 km/h. Jednoduše k němu lze připojit klimatizační zařízení nebo otopný systém.

 

Neustále teplá voda

 

na konci ubytovacího prostoru je umístěné sociální zařízení tvořené polní umývárnou, dvěma stany se sprchami a WC. teplou vodu dodává známý chemický rozstřikovací automobil T-815 ACHR 90, jehož jednotka během jedné a půl hodiny ohřeje 2 000 l vody na teplotu asi 45 °C.

poslední a rozhodně neméně důležitou součástí základny je hospodářský blok zajišťující stravování. Jídlo se připravuje v automobilních kuchyních POKA, z nichž každá dokáže připravit denně stravu pro asi 150 osob. Součástí hospodářského bloku je krytá jídelna hala, venkovní přístřešky a umývárna. K dispozici je i mobilní úprava vody s kapacitou 2000 l/h, kterou lze krátkodobě zdvojnásobit.

Základna má také malé logistické centrum zabezpečující její chod a sloužící pro ubytování obsluhy.

Je dobré, že česká armáda disponuje moderními a rychle rozmístitelnými základnami humanitární pomoci. Ale ještě lepší bude, pokud se tato zařízení nebudou muset použít v praxi, a pokud ano, tak jen při cvičeních.

Fotografie humanitární základny

/album/fotografie-humanitarni-zakladny/a13-jpg/
/album/fotografie-humanitarni-zakladny/a15-jpg/
/album/fotografie-humanitarni-zakladny/a16-jpg/
/album/fotografie-humanitarni-zakladny/a14-jpg/